PĒRKU PUNDURTRUSĪTI

 • trusīša priekšrocības un trūkumi
 • kur pirkt;
 •  kādu pirkt - šķirne (izskats);
 •  puisi vai meiteni;
 •  kas vēl jāiegādājas;

******

Pundurtrusītim ir neskaitāmas priekšrocības, salīdzinot ar citiem mājas mīluļiem, piemēram, ar kaķi vai suni. Savukārt par jūrascūciņu vai mājas žurku trusis ir gudrāks, arī piemīlīgāks, par kāmīti vai peli nemaz nerunājot. Attiecībā uz bērniem - tas ir lielisks iesākums, kā pārbaudīt, vai jūsu bērns jau ir gatavs rūpēties par dzīvnieciņu, jo, ja audzināšanas pasākums tomēr neizdodas, tad nav pārāk apgrūtinoši ikdienā šīs rūpes uzņemties arī pašam un atcerēties bērnību, kad par katru cenu gribējās mājās kādu dzīvu radību. Trusītis ir lielisks un samērā mazprasīgs un kluss sabiedrotais vientuļam vecam cilvēkam vai invalīdam, kurš nevar parūpēties par lielāku dzīvnieku. Trusītis nav obligāti jāved pastaigās (to var darīt sava prieka pēc), tas neapgrūtinās jūs tad, kad būsiet noguris, bet priecāsies par sabiedroto, kad vēlēsieties ar viņu komunicēt. Trusītis nav jāķemmē un jāmazgā, tas mazgā un kopj sevi pats. Viņš pārāk nenoskums par jūsu prombūtni, nedarīs nerātnības, kad paliks viens mājās, ja vien tad ATRADĪSIES SAVĀ BŪRĪTĪ. Trusēns ir samērā kluss, ja neskaita bukšķināšanos pa būri (te labi noder koka būri, jo tie neklaudz), un, ja nodarbosieties ar viņu, iemācīsieties saprasties, TAD trusītis izrādīs daudz gudrības pazīmju, kas jūs priecēs, viņš izrādīs savu mīlestību un pieķeršanos. Viena liela jauka lieta ir truša patstāvīgā ēšana, ko visiem tā patīk vērot – ir taču jauki, ja kāds ēd un ēd un ēd... Tāda idille varētu veidoties arī jūsu mājās, ja vien....JŪS TRUSĪTI NEIZLUTINĀSIET UN VIŅŠ NESĀKS DOMĀT, KA IR GALVENAIS SAIMNIEKS MĀJĀS!

Trūkumi, bez šaubām, ir ikvienam dzīvniekam, kurš taču nāk no dabas, lai arī ir selekcionēts, tomēr nes sevī savas sugas iezīmes un instinktus. Neaizmirsīsim, ka trusis ir grauzējs un tātad gribēs grauzt (un labi, ja saimnieks nepaslinkos regulāri dos zariņus, saknītes, sausu maizīti u.c. graužamas lietas). Atstāts bez uzraudzības ārpus būra, kā katrs bērns, tā arī trusēns pagaršos it visu, kas gadīsies ceļā!! Tāpat truši ne visi mēdz nakti uzskatīt par guļamo laiku (pēc pieredzes varu teikt – tas ir dažādi), un varbūt jūsējais rosīsies pa reizei arī naktī, tāpēc mīluļa būrīti neieplānojiet novietot pie gultas...

Mazs trusītis no sākuma, nonācis svešā vietā, varētu būt arī pabailīgs vai pārmēru ziņkārīgs, un būs vajadzīga pacietība, lai iemācītu viņam, tieši kādu kārtību jūs vēlēsieties, kāda jāievēro jūsu mājās.

Savukārt, kaut arī netīšām, tomēr biedēts un kaitināts, pat sodīts trusītis ( gauži neprātīga rīcība!) var kļūt agresīvs un sākt kost. Tas jāatceras, kad gribās viņu bužināt kā suņuku, jo tādus ‘'jokus'' mazulis varētu arī nesaprast. No jūsu rokām lai nāk tikai mīlestība un maigums, ja vajag – stingrs, bet nesāpīgs satvēriens. Un vārdi, balss tonis – dzīvnieks to lieliski jūt!

Pie trusīša trūkumiem varbūt nākas pieskaitīt arī viņa fizioloģisku vēlmi pēc vienkāršas, trusim piemērotas barības. Īstenībā tā ir priekšrocība , ka truša uzturēšana var būt tik lēta un vienkārša. Bet cilvēku nepārvaramā kāre iebarot dzīvniekam VĒL KAUT KO padara to par trūkumu... Pundurtruša zarnu trakts netiek galā ar civilizācijas labumiem... Seko caureja vai vēdera uzpūšanās, ar ko ne vienmēr var tikt galā, tapēc jābūt saprātīgiem jau pašā sākumā,( un varbūt tomēr ņemt mazu cūciņu, nevis trusīti?)

****

Kur pirkt trusīti – veikalā vai audzētavā , vai pēc sludinājuma no mājās piedzimušiem metieniem,( kur trusēni reizēm tiek saukti tik eksotisku šķirņu nosaukumos, kādas pat nav redzētas lielajās izstādēs Vācijā pie trušu skaita 28 000!).

VEIKALA trusēns (izņemot pavisam nedaudzus Latvijas zooveikalus, kur audzētājs pats piegādā mazuļus) ir ‘'pasēdējis'' noliktavā – bāzē (bez šaubām, mazs un nobijies – neēdis un nedzēris), tad ceļojis kopā ar pārējām zoo precēm uz veikalu pat no viena Latvijas nostūra uz otru, un tad atkal ‘'pasēdējis'' ne visai ērtajā, pārmēru siltajā un gaišajā (stress un vēlreiz stress) veikala vitrīnā, kur tad arī viņu atrod pircējs. Šis ceļš nav viegls mazulim, kurš no audzētavas izbraucis dūšīgs un jautrs...

Tāpat jāsaka, ka no medicīniskā un veselības viedokļa, TRUSĒNI pie mums tiek pārdoti PĀRĀK MAZI /JAUNI/, kuriem vēl vismaz nedēļu būtu jābūt pie mammas vai vismaz ierastajos audzētavas apstākļos. Tomēr pārdošanas tirgus diktē savus noteikumus –

1) cilvēki vēlas vismazāko trusēnu, nesaprotot, ka viņš tāpat izaugs, kā līdzās esošais, kuru negrib ņemt, jo tas ir nedaudz lielāks, bet kurš tieši jau ir glīti ‘'apvēlies'' un īsti gatavs mājās iešanai .

2) veikalos vitrīnu būrīši ir ļoti mazi un laika trusēna pārdošanai arī maz – šajā vecumā viņš aug pa stundām, īpaši auntrusīši....Tā rodas fakts, ka mēs pārdodam trusēnus, kuri jau var dzīvot patstāvīgi, un tomēr ir mazliet nenobrieduši ‘' lielajai dzīvei'' .

Protams, ka es atbalstu trusēna pirkšanu AUDZĒTAVĀ. Tur var redzēt, kāds tas būs pēc pāris mēnešiem - jau pieaudzis (kādi izskatās vecāki un izvēlētā šķirne kā tāda) - ,var saņemt izsmeļošu konsultāciju par kopšanu un izrunāt neskaidros jautājumus. Tāpat audzētavā nekad piedāvājumā nav tikai viens trusēns, kā tas ir veikalā.

****

Kādu šķirni ņemt – labāk teikt – kāda izskata trusīti ņemt, jo par šķirnēm mums Latvijā pāragri runāt, tik nedaudz šķirnes pundurtrušu ir. Šis jautājums ir jālemj, ne tik daudz izejot no tā, kāds mazulis ir dotajā brīdī (mazi dzīvnieciņi visi ir burvīgi), bet gan, mēģinot uzzināt, kāds trusis būs jau pēc dažiem mēnešiem, kad pieaugs un tātad – visu savu atlikušo mūžu (vēlams 7-8 -10 gadus). Tomēr, patiesi iemīļots savējais dzīvnieciņš vienmēr liekas PATS SKAISTĀKAIS!

Iespējas ir apmēram tādas, kā rakstīts šķirņu aprakstā šajā mājas lapā ( ar piebildi, ka informācija ir par konkrēto audzētavu), arī trusīši bez konkrētas šķirnes ir paredzami savā izskatā, ja ir zināma to izcelsme.

Trusīti pērkot, ir jāvērš uzmanība uz to, lai mazulis izskatītos vesels (dzīvespriecīgs visdrīzāk nebūs, jo būs nobijies) un tīrs, deguntiņš lai būtu sauss, actiņas možas, apmatojums gluds un tīrs. Lai tam būtu pareizs sakodiens (augšējie zobiņi pāri apakšējiem) ar dilstošiem zobiņiem (pieļaujams arī taisns sakodiens, ja vien zobiņi acīmredzami dilst - kā trusim ir jābūt, jo tie aug visu mūžu ). Auntrusītim austiņas var nebūt nolaidušās uz leju, jo tam vēl ir laiks, bet stāvo ausu trusītim gan ausīm jābūt uz augšu. Pērkot trusīti, ir jābūt skaidrībai par tā dzimumu, lai pēc tam nav pārpratumu. Ja pārdevēja veikalā nav par to pārliecināta, nepērkat trusīti – nopirksiet citur, kur to varēs uzzināt.

****

Izvēle – pirkt trušu PUISI vai MEITENĪTI ir katra paša ziņā. Parasti vaicā, ar ko tie atšķiras, kurš būs mīlīgāks, lielāks vai mazāks... Atbilde ir tāda, ka mēs nevaram pateikt raksturu tik mazam dzīvnieciņam, kurš piedevām izaugs, pieaugs tik īsā laikā! Katrs notikums, katrs sīkums, ko mazulis piedzīvos augot, ietekmēs viņa raksturu, tāpat – turēšanas apstākļi un attieksme, darbošanās ar viņu... Būs taču starpība starp dzīvnieku, kuru tikai pabaros un turēs visu laiku būrītī, un tādu, ar kuru runāsies, laidīs pastaigāt, mācīs lietot tualetīti utt. Varbūt pat vadās pavadiņā un ņems visur sev līdzi (arī tādus savus bijušos audzēkņus esmu redzējusi – kā suņukus, tik socializētus!) Pie šādām audzināšanas variācijām ir grūti noteikt – ņemt puisi vai meiteni.

Savukārt trusīša auguma izmērs nav atkarīgs no tā - puisis vai meitene, tas var būt dažādi. Nav tiesa, ka meitenīte izaugusi būs mazāka.

Ja vēlas zināt, ko trusēns darīs, kad iestāsies viņa ‘'pavasaris'', tad arī uz šo jautājumu nav vienas atbildes. Vairāk vai mazāk to izrādīs katrs – vai mēs to gribam jeb nē... No 2,5-3 mēnešu vecuma būs skraidīšana turpu šurpu ar palēkšanos pa būri un ārpus tā, bet vēlāk meitenītes ik pa laikam būs nemierīgākas, varbūt raks būra stūrī iedomātu aliņu, nēsās mutē saņemtu siena kušķīti, kārtos to. Varbūt pat plūks savu spalvu un veidos ligzdiņu. Puisis savukārt būs reizēm nemierīgāks un ostīs visu ar lielu uzmanību, izteikti laizīs saimnieka rokas, kādreiz mēģinās biežāk pieprasīt pastaigas, apmetīs otrādi ēdiena trauciņu...Trusim pieaugot, ja tas netiek pārots, tas parasti nomierinās un atrod nodarbes, ar ko piepildīt savu laiku – kaut vai ēšanu vai draudzību ar suni vai kaķi. Trušu puisi var kastrēt, tā atbrīvojot viņu no nevēlamas uzvedības ( tā nav sarežģīta operācija). Arī trušu meiteņu sterilizācija ir iespējama.

Der atcerēties še teikto, pirms ņemt trusēnu, jo dzīvnieks ir dzīva radība ar visām savām vēlmēm un instinktiem, kurus mēs nevaram likvidēt, ja mums tie nepatīk, nedz maza rotaļlietiņa, pēc kādas gan tas sākumā izskatās !!!

****

Pundurtrusītim NEPIECIEŠAMĀS LIETAS  ir

 • - būrītis ( tā garums vismaz 80cm, lielāks, ja tajā dzīvos auntrusītis, mazāks - ja krāsainais pundurtrusītis) Labāks, jo klusāks un drošāks pret apgāšanos būs speciāli taisīts koka būris, bet būris 2-3 stāvos trusim nav vajadzīgs. Durvis lai ir sānos (lai trusis var pats iziet un ienākt pa tām), ne augšā. Pamatmateriāls lai ir režģis ar grīdu no cita materiāla. Nederīgs ir vienlaidus plastmasas būris ar atveri augšā – maz gaisa, deformēts skats un pasauli un – trusis nevar pats ērti iziet no būra.
 • - skaidiņas vai to granulas – izklāšanai uz būra grīdiņas (granulas, manuprāt, spiež mazulim kājas)
 • - sieniņš – ievietojams barotavā(to stiprina parasti būra ārpusē), bet, ja tādas nav, tad būtu jāliek vienā stūrītī, un arī nedaudz jāpārklāj pāri skaidām, lai tās neķeras pie kājām, īpaši – pūkainajiem trušiem.
 • dzirdnīte piekāršanai ārpus būra vai trauciņš ūdenim (sākuma to vajag noteikti – resp. – abus), jo mazs trusītis neprot no dzirdnītes padzerties, to iemācās pakāpeniski.
 • - trauciņš barībai – vēlams, smagāks – no māla, lai trusis to nevarētu apgāzt (barību bērt no pirmās dienas tikai tik, cik vajadzīgs un papildināt, lai neveidotos ieradums to kārpīt ārā un izsvaidīt pa būri,
 • - barība – pērkot audzētavā, palūdziet iedot mazliet barības dažām dienām, lai trusēnam bez visa cita uztraukuma nav barības maiņa, pēc tam pakāpeniski sāciet dot to, ar ko barosiet.
 • - stūra plastmasas tualetīte - vēlams likt tikai tad, kad mazulis jau norādījis, kuru būrīša stūri viņš ir izvēlējies par tualeti, lai jūsu mīlulis to neuzskatītu par gultas vietu...

ŠĪS LIETAS IR NOPĒRKAMAS ZOOVEIKALOS (BŪRI ir nopērkami arī mūsu audzētavā)

Labu veiksmi!!!