PĒRKU PUNDURTRUSĪTI

  •   - trusīša priekšrocības un trūkumi
  •  - kur pirkt;
  • - kādu pirkt - šķirne (izskats);
  • - puisi vai meiteni;
  • - vienu vai divus, vai vairākus;
  • - kas vēl jāiegādājas;
  • - braucam pakaļ

******

Pundurtrusītim ir neskaitāmas priekšrocības, salīdzinot ar citiem mājas mīluļiem. Attiecībā uz bērniem - tas ir lielisks iesākums, kā pārbaudīt, vai bērns jau ir gatavs rūpēties par dzīvnieciņu, jo, ja audzināšanas pasākums tomēr neizdodas, tad nav pārāk apgrūtinoši ikdienā šīs rūpes uzņemties pašiem. Trusītis nav obligāti jāved pastaigās (to var darīt sava prieka pēc), tas neapgrūtinās jūs tad, kad būsiet noguris, bet priecāsies par sabiedroto, kad vēlēsieties ar viņu komunicēt. Trusītis nav jāķemmē un jāmazgā, tas mazgā un kopj sevi pats. Viņš pārāk nenoskums par jūsu prombūtni, nedarīs nerātnības, kad paliks viens mājās, ja vien tad ATRADĪSIES SAVĀ BŪRĪTĪ. Trusēns ir samērā kluss, ja neskaita bukšķināšanos pa būri (te labi noder koka būri, jo tie neklaudz). Ja nodarbosieties ar viņu, iemācīsieties saprasties, TAD trusītis izrādīs daudz gudrības pazīmju, mīlestību un pieķeršanos.  Jauka lieta ir truša patstāvīgā ēšana, visiem patīk to vērot – ēd un ēd... Tāda idille varētu veidoties arī jūsu mājās, ja vien.... JŪS TRUSĪTI NEIZLUTINĀSIET UN VIŅŠ NESĀKS DOMĀT, KA IR GALVENAIS SAIMNIEKS MĀJĀS!

Trūkumi ir ikvienam dzīvniekam, kurš taču nāk no dabas, lai arī ir selekcionēts, tomēr nes sevī savas sugas iezīmes un instinktus. Neaizmirsīsim, ka trusis ir nakts dzīvnieks un grauzējs. Tātad gribēs grauzt ( labi, ja saimnieks nepaslinkos regulāri dos zariņus, saknītes, sausu maizīti u.c. nekaitīgas graužamas lietas). Atstāts bez uzraudzības ārpus būra, sākumā pagaršos  visu, kas gadīsies ceļā!! Taču tas pāries. Tāpat truši ne visi mēdz nakti uzskatīt par guļamo laiku (tas ir dažādi), un varbūt jūsējais rosīsies arī naktī, tāpēc būrīti nenovietojiet gluži pie gultas...

Mazs trusītis no sākuma, nonācis svešā vietā, būs  bailīgs vai pārmēru ziņkārīgs, un būs vajadzīga pacietība, lai iemācītu viņam, tieši kādu kārtību savās mājās jūs vēlēsieties.

Savukārt, kaut arī netīšām, tomēr biedēts un kaitināts, pat sodīts trusītis ( gauži neprātīga rīcība!) var kļūt agresīvs. Tas jāatceras, kad gribās viņu bužināt kā suņuku, jo tādus ‘'jokus'' viņš noteikti nesapratīs. No jūsu rokām lai nāk tikai mīlestība un maigums, ja vajag – stingrs, bet nesāpīgs satvēriens. Un vārdi, balss tonis – dzīvnieks to lieliski saprot, kaut pats nerunā, kurls taču nav – tāpēc – RUNĀJIET AR VIŅU!

Pie trusīša trūkumiem varbūt jāpieskaita viņa fizioloģisko vēlmi pēc vienkāršas, trusim piemērotas barības. Īstenībā tā ir priekšrocība , ka truša uzturēšana var būt tik lēta un vienkārša. Bet cilvēku nepārvaramā kāre iebarot dzīvniekam VĒL KAUT KO padara to par trūkumu... Pundurtruša zarnu trakts netiek galā ar civilizācijas labumiem...  Seko caureja vai vēdera uzpūšanās...

****

Kur pirkt trusīti– veikalā vai audzētavā , vai pēc sludinājuma - tas katram jāizlemj pašam, kā arī tas, vai ticēt apgalvojumam, ka mazais, piedāvātais truša bērns būs SUPER MINI un vairs neaugs. Mūsējie mazuļi dūšīgi izaug līdz SAVAM VAJADZĪGAJAM IZMĒRAM UN SVARAM apmēram līdz 4 mēnešu vecumam, kā pundurtrušiem tam ir jābūt! Protams, ka es atbalstu trusēna pirkšanu AUDZĒTAVĀ. Tur var redzēt, kāds tas būs pēc pāris mēnešiem -  pieaudzis ( vecāki un izvēlētā šķirne kā tāda). Var saņemt izsmeļošu konsultāciju par kopšanu un izrunāt neskaidros jautājumus.

****

Kādu šķirni ņemt – labāk teikt – kāda izskata trusīti ņemt. Visvienkāršākais dalījums – AUSIS LEJĀ – auntruši (izaug salīdzinoši nedaudz lielāki) un AUSIS AUGŠĀ. Tālāk ir  jāraugās PIEDĀVĀJUMĀ - kādi ir pieejami , jo piedāvājums mainās. Jāskatās nevis, kāds mazulis ir šobrīd, bet gan, kāds tas būs, kad izaugs – savu atlikušo mūžu (vēlams 7-8 -10 gadus). Tomēr, patiesi iemīļots savējais dzīvnieciņš vienmēr BŪS PATS SKAISTĀKAIS! Audzētavā var aplūkot trusīša vecākus. (Šeit es labprāt arī paskaidrošu, cik zināšu, kāds kuram mazulim varētu būt “raksturiņš”).

Trusīti pērkot, jāvērš uzmanība, lai mazulis izskatītos vesels (dzīvespriecīgs visdrīzāk nebūs, jo būs nobijies) un tīrs, deguntiņš lai būtu sauss, actiņas možas, apmatojums gluds un tīrs. Lai tam būtu pareizs sakodiens (augšējie zobiņi pāri apakšējiem),  pieļaujams arī taisns sakodiens, ja vien zobiņi acīmredzami dilst - kā trusim ir jābūt, jo priekšējie 4 zobi aug visu mūžu ). Auntrusītim austiņas var nebūt nolaidušās uz leju, jo tam vēl ir laiks. Pērkot trusīti,  jābūt skaidrībai par tā dzimumu, lai pēc tam nav pārpratumu.

****

Trušu PUISI vai MEITENĪTI - katra paša ziņā. Parasti vaicā, kurš būs mīlīgāks, lielāks vai mazāks... Atšķirības lielumā nav, tāpat – temperamenti ir dažādi. Mazulis augs savās mājās un katrs notikums, katrs sīkums, ko tas piedzīvos augot, ietekmēs viņa raksturu, tāpat – turēšanas apstākļi un attieksme, darbošanās vai nedarbošanās ar viņu... Būs taču starpība starp dzīvnieku, kuru tikai pabaros un turēs visu laiku būrītī, un tādu, ar kuru runāsies, laidīs pastaigāt, mācīs lietot tualetīti utt. Varbūt pat vadās pavadiņā un ņems visur sev līdzi (arī tādus savus bijušos audzēkņus esmu redzējusi – kā suņukus, tik socializētus!) Pie šādām audzināšanas variācijām ir grūti noteikt – ņemt puisi vai meiteni. Abiem dzimumiem, pēc nepieciešamības ir iespējams veterinārajā klīnikā veikt kastrāciju – sterilizāciju, ja instikti sāk traucēt dzīvot, taču tas ne vienmēr ir nepieciešams. 

Ja vēlas zināt, ko trusēns darīs, kad iestāsies viņa ‘'pavasaris'', tad arī uz šo jautājumu nav vienas atbildes. Vairāk vai mazāk to izrādīs katrs – vai mēs to gribam jeb nē... No 2,5-3 mēnešu vecuma būs skraidīšana turpu šurpu ar palēkšanos pa būri un ārpus tā. Meitenītes pa laikam būs nemierīgākas, varbūt raks būra stūrī iedomātu aliņu, nēsās mutē saņemtu siena kušķīti. Puisis savukārt būs reizēm nemierīgāks un ostīs visu ar lielu uzmanību, izteikti laizīs saimnieka rokas, kādreiz mēģinās biežāk pieprasīt pastaigas, apmetīs otrādi ēdiena trauciņu... Trusim pieaugot, ja tas netiek pārots, viņš nomierinās un atrod nodarbes,  ar ko piepildīt savu laiku – kaut vai ēšanu vai draudzību saimnieku, ar suni vai kaķi.  Der atcerēties še teikto, pirms ņemt trusēnu, jo dzīvnieks ir dzīva radība ar visām savām vēlmēm un instinktiem, kurus mēs nevaram likvidēt, ja mums tie nepatīk.

Man tiek jautāts – vai trusītim vienam nebūs skumji? Nu, paprasiet viņam pašam.  Protams – būs, ja paši reti pievērsīsiet viņam uzmanību. Tomēr daudzi šie dzīvnieciņi, turēti vienatnē, izskatās pašpietiekami un apmierināti ar dzīvi. Taču, ja platība un “maciņš” atļauj (jebkuri veterinārie pakalpojumi, kas var gadīties vajadzīgi dzīvniekam – IR DĀRGI!), tad -  divatā rosīgus trusīšus vērot ir daudz interesantāk. Divus ņemot, būtu jāņem 2 puiši un tie 3,5 mēn. vecumā jākastrē. Vai puisis un meitene  - un arī jākastrē puisis.  Turot āra aplociņā, pietiekamā platībā, var ņemt vairākas meitenītes, tās sadzīvos  vislabāk, ņemtas visas apmēram reizē.

Pundurtrusītim jau sākumā NEPIECIEŠAMĀS LIETAS  ir

  •   - būrītis ( tā garums vismaz 80cm, lielāks, ja tajā dzīvos auntrusītis, mazāks - ja krāsainais pundurtrusītis) Labāks ( taču dārgāks) būs koka būris. ĒRTU DZĪVOŠANU sniegs plauktiņš, uz kura tupēt un mājiņa, kurā ielīst.  Durvīm – ērtai staigāšanai iekšā – ārā - jebkuram būrim ir jābūt sānos sānos. Rūpnieciski ražotos plastmasas būrus (no Vācijas, plastmasa elastīga, nelūzt) mēs piedāvājam aprīkotus ar koka mājiņu. Iespējama arī ieliekama koka grīda, lai dzīvniekam ikdienā nav saskares ar plastmasu. (cenas jautāt, rakstot WhatsApp). Pērkot rūpnieciski ražotu plastmasas būri AR IEBŪVĒT MĀJIŅU jāraugās, lai tās augstums būtu piemērots pieauguša pundurtruša izmēram, lai mājiņā nav jālien guļus....
  •  - skaidiņas – izklāšanai uz būra grīdiņas (skaidu granulas, manuprāt, spiež mazulim kājas)
  •   - sieniņš – ievietojams barotavā , bet, ja tādas nav, tad būtu jāliek vienā stūrītī, un arī nedaudz jāpārklāj pāri skaidām, lai tās neķeras pie kājām, īpaši – pūkainajiem trušiem.
  •   - māla trauciņš ūdenim (pakāpeniski var iemācīt dzert no dzirdnītes)
  •   - māla trauciņš barībai – (barību bērt no pirmās dienas tikai tik, cik vajadzīgs un papildināt, lai neveidotos ieradums to kārpīt ārā un izsvaidīt pa būri),
  •   - barība – pērkot audzētavā, dodam līdzi barību 5-7 dienām, lai trusēnam nav sresa no barības maiņas. Mūsu trusēni būs pieraduši pie trušu barības -  ražo Dobeles dzirnavnieks – AR LUCERNU, un kuru var nopirkt pie mums vai konkrētās vietās.
  •   - stūra plastmasas tualetīte - vēlams likt tikai tad, kad mazulis jau norādījis, kuru būrīša stūri ir izvēlējies par tualeti, lai jūsu mīlulis to neuzskatītu par gultas vietu...  

VISAS ŠĪS LIETAS IR PIE MUMS NOPĒRKAMAS gan kā trusīša “SĀKUMA KOMPLEKTS”, gan atsevišķi, uzrakstot uz WhatsApp 26003325 INAI.                                                                                                           

Braucam pakaļ trusēnam

  • -          SARUNĀTAJĀ DIENĀ UN LAIKĀ!
  • -          Līdzi ņemot groziņu (pārklātu ar dvielīti vai lakatiņu),. vai pārvadājamo konteinerīti. Ja nebūs, kur ielikt, es  “iesaiņošu”trusēnu.
  • -          Saņemsiet trusēna vēstulīti ar dzimšanas un pirmās potes datiem.
  • -          Barībiņu, pie kuras pieradis (apm.uz 5-7 dienām).
  • -          Navigācijā liekam ĶEKAVA, VECOZOLU IELA, pašā ielas sākumā kreisajā pusē....

                                  UZ TIKŠANOS!